Prof.Dr.Dilşad TÜRKDOĞAN
Çocuk Nörolojisi Uzmanı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Video EEG Laboratuvarı

 


Ana Sayfa

Özgeçmişim (CV)

Yayınlarım

Faaliyetlerim

Video EEG

Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları

Faydalı Bağlantılar

Basında

Bize Nasıl Ulaşırsınız?
 


TİK BOZUKLUĞU

Tik nedir?

 Tik amaçsız olarak ani, hızlı ve kısa süreli aynı tür hareketlerin tekrarlanması ya da seslerin çıkarılmasıdır. Eğer sadece tek çeşit hareket varsa basit tik, sesli ve motor belirtiler birlikte ise karmaşık tik denir. Motor tikler başı sürekli hareket ettirme, göz kırpma, gözlerini oynatma, kaş çatma, sırıtma, burun kanatlarını oynatma, dudak büzme veya germe, omuz atma, parmakların oynatma gibi tekrarlayıcı hareketler şeklinde olur. Sesli tikler ise öksürme, boğaz temizleme, burun çekme, hıçkırma gibi genellikle solunum sistemi ile ilgili hareketlerdir.

Tik bozukluğu merkezi sinir sisteminden kaynaklanmakla beraber ilerleyici, yıkım ile giden bir hastalık değildir. Erişkin yaşta kaybolmakla beraber bazı olgularda o yaşlarda nüks görülebilir.

 

Tik Bozukluğu Sık mıdır?

Evet. Çocukların % 10'unda görülebilir. İlk yaştan sonra her yaşta başlayabilir. En sık 6-7 yaşta başlar. Genellikle tikler 1 yıldan kısa bir süre içinde düzelir (geçici tikler). Çoğu kez ailevidir.

 

Tourette Sendromu Nedir?

Ses ve hareket tiklerinin aynı hastada farklı zamanlarda görüldüğü durumdur. 18 yaşından önce başlar. Zaman zaman kaybolduğu günler olmakla beraber tiksiz dönem 3 ayı geçmez ve tiklerin kaybolup yeniden görünmesi dönemleri en az 1 yılı aşkın sürer.

 

Başka Hastalık Eşlik Eder mi?

Evet. Olguların %50’sinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), %35’inde takıntılı düşünce bozukluğu ( bazı nesnelere durdurulamayan dokunma isteği veya sayma, sıralama, devamlı el yıkama gibi ritüeller ve düşünce takıntıları) ve davranış sorunları eşlik eder.

 

Tikleri Ne Arttırır?

Yatkınlığı olan çocuklarda uzun süreli hastalıklar, bazı ilaçlar (uyarıcılar gibi ) ve her türlü stres, tik oluşumunu kolaylaştırır.

 

Tikler Nasıl Tanınır?

Tikler, deneyimi olmayan kişilerce kolay tanınamaz. Çocuğun ense kaslarından kaynaklanan tik nedeniyle başını geriye atması, saç kahküllerinin kesilmesine neden olabilir. Gözlerin açılıp kapanması öncelikle göz hekimine, burun çekme ve geniz temizleme ise alerji uzmanına başvurulmasına neden olabilir. Tik tanısının ancak bir hekim tarafından konabileceği veya onaylanabileceği unutulmamalıdır. Tanı için çoğunlukla çocuk nörolojisi uzmanının gözlemi ve muayenesi yeterlidir. Diğer hareket bozuklukları ve epilepsiden ayırımı genellikle zor değildir. Şüpheli vakalarda tetkikler gerekebilir.

 

Tikler Nasıl Tedavi Edilir?

Tikler yoğunlaştığı, çocuğun dikkatini etkileyecek noktaya geldiğinde ya da gönlük aktivitelerini sürdürmekte sorun yarattığında, sosyal ortamda rahatsız edici olduğunda ilaç tedavisi yapılır. Hastalığın doğal seyrinde tikler kaybolup özellikle stres ile yeniden çıkması nedeniyle ilaç tedavisi devamlı yapılmaz. Anne ve babalar tiki olan çocuklarını azarlayarak, nasihat ederek kendini kontrol etmesini söyleyerek bir sonuç alınamayacağını bilmelidirler. Bu hareketler gözlendiği zaman çocuğun dikkatini bir oyuncağa veya başka bir konuya çekmek en iyi yaklaşımdır. Çocuğa karşı sinirlenmemeye ve stres yaratmamaya dikkat edilmelidir. Ayrıca tikler göz ardı edildiğinde daha kolay kaybolurlar.  Eşlik eden davranış sorunları, dikkat eksikliği ya da yaşamı olumsuz etkileyen takıntılar ve zorlu düşünce bozukluklarında ilaç tedavisi yanında psikoterapi gerekebilir.

 [Ana sayfa] [Özgeçmişim] [Yayınlarım] [Faaliyetlerim] [Video EEG]

[
Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları ] [Faydalı Bağlantılar] [Basında] [Bize Nasıl Ulaşırsınız?]