Çocuklarda “Sağlıklı” Ekran Kullanımı için Öneriler

Amerikan Pediatri Akademisi “dijital büyüyen” çocuklarda sağlıklı ve güvenli kullanım için anne-babalara aşağıdaki önerileri sunmaktadır (2018):

  • Ailenize medya kullanım ile ilgili bir plan yapın. Uygun ve düşünerek kullanıldığında dijital dünya günlük yaşama olumlu katkılarda bulunabilir. Aksi durumda yüz-yüze ve aile içi iletişimi, günlük spor, eğlence, eğitimi uyku ve açık alan faaliyetlerinin zamanını alabilir. Medya kullanımı aile değerleri ve ebeveyinlik prensiplerinizle uyumlu olmalıdır.
  • Medyayı çocuğunuz yaşamındaki diğer çevresel etkenlerden biri gibi kullanın: Gerçek ve sanal dünyada benzer ebeveyinlik kurallarını uygulayın. Çocuğunuzun kullandığı uygulamalar, web portalları ve web sayfalarını, çevrim-içi yaptıklarını takip edin, çevrim-içi ve çevrim-dışı arkadaşlarını tanıyın. 
  • Sınır koyun ve oyun zamanı oluşturun: Tüm faaliyetler gibi medya kullanım zamanı sınırlandırılmalıdır. Her gün doğaçlama oyunlara zaman ayırın. Bunlar çocuğun hayal gücünü geliştirir. 
  • Ekran başındada çocuğunuzun yanında olun:  Birlikte izleme-oynama sosyal ilişki,öğrenme ve bağlanmayı güçlendirir.  Bir video oyununu çocuğunuzla birlikte oynamanız ahlaki kurallara uymayı ve centilmence oynamayı öğretir. B.r gösteriyi birlikte izlemeniz kendi bakış açınız ve tecrübelerinizi paylaşmayı sağlar.  Çocuğunuzu sadece takip etmeyin, ilişki içinde olun. Böylece ne yaptığını ve neyin bir parçası olduğunu öğrenmiş olursunuz. 
  • İyi bir rol modeli olun: Çevrim içi dünyada kibar olmayı öğretin. Çocuğunuz sizin en büyük taklitçiniz olacağı için kendiniz de ekran kullanımınızı sınırlandırın. Sadece ekrana kitlenip kalmaktansa onunla ilişki kurmaya hazır olun;  sarılarak, beraber oynayarak ilişki kurmaya zaman ayırı